Ekonomi

Brent petrolün varil fiyatı 86,27 dolar

Uluslararası piyasalarda Brent petrolün varili 86,27 dolardan işlem görüyor.

Dün 86,34 dolara yükselen Brent petrolün varil fiyatı günü 86,18 dolardan tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı kapanış tarihi 09:41’e göre yüzde 0,10 artarak 86,27 dolar oldu. Batı Teksas tipi (WTI) ham petrolün varili 80,53 dolardan alıcı buldu.

Fiyatlardaki kısmi artışta Çin ekonomisindeki iyimserlik etkili oldu.

Dünyanın en büyük ikinci petrol tüketicisi olan Çin’in ekonomik görünümü ve petrol talebine ilişkin haber akışı fiyatların yönünü belirlemeye devam ediyor.

Bugün açıklanan makroekonomik verilere göre Çin’de ithalat ve ihracat şubat ayında azalırken, dış ticaret fazlası 116,9 milyar dolar ile beklentileri aştı.

Söz konusu veriler, dünyanın en büyük petrol ithalatçısı ülkesinde petrol talebine ilişkin soru işaretleri yaratsa da, piyasalarda ekonomik toparlanmaya ilişkin iyimserlik sürüyor.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve Uluslararası Enerji Ajansı son raporlarında bu yıl küresel petrol talebindeki artışa ilişkin tahminlerini yükseltti ve bu artışın önemli bir kısmının Çin’den geleceğini belirtti.

Öte yandan, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) önümüzdeki dönemde para politikasına ilişkin belirsizlikler fiyat artışlarını sınırlamaya devam ediyor.

Fed Lideri Jerome Powell’ın bugün ve yarın Fed’in 21-22 Mart’taki toplantısı öncesi açıklamalarının para politikasının geleceğine dair ipuçları vermesi bekleniyor.

Teknik olarak Brent petrolde 86,73-87,27 dolar aralığının direnç, 86,19-85,65 dolar aralığının ise dayanak noktası olarak görülebileceği vurgulanıyor.

aglasun-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu