Haber

Milas Belediyesi Tarıma Değer Katıyor

Milas Belediyesi Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü’ne bağlı gruplar, sürdürülebilir tarım ataklarını ilçe genelinde sürdürüyor. Kasım ayında 12 mahallede 110 üreticiye yüzde 50 hibe takviyeli buğdayın ulaştırıldığı tarlalarda inceleme yapan ekipler, tarım hastalıklarını denetliyor.

Son yıllarda ülkemizde ve bölgemizde yaşanan kuraklık ve tarımda ekim maliyetlerinin artması sonucunda çiftçiyi desteklemek için projeler üreten Milas Belediyesi’nin Milas Odası iş birliğiyle dağıttığı buğdayda yüzde 50 hibe Tarım, büyüyor.

Kasım ayında ön çalışma yapılarak pilot bölge olarak belirlenen Alaçam, Balcılar, Beyciler, Çamköy, Demirciler, İkizköy, Hasanlar, Karacahisar, Kısır, Kuzyaka, Söğütçük ve Ulaş mahallelerinde susuz tarım yapılıyor. Uygulama kurallarına uyan 110 üretici ile yaklaşık 22 ton buğday tohumu ekiliyor. Ekipler ilk günden itibaren sahada incelemelerini sürdürüyor. Zirai Hizmetler Müdürlüğünde görev yapan ziraat mühendisleri ve ziraat teknikerleri; Denetimler sırasında üreticiyi bitki zararlıları, gübre, sulama konularında bilgilendirmekte ve arazi denetimlerini gerçekleştirmektedir.

MUHTAR SOYDAN: “KÖYÜMÜZ ÇOK MEMNUN”

Son olarak Çamköy’de saha incelemesi yapan gruplar, Çamköy Mahalle Muhtarı Mehmet Emin Soydan’ın sahasında konuk oldu. Yerde yapılan incelemenin ardından söz alan Muhtar Soydan, çalışmalarından dolayı Milas Belediyesi’ne teşekkür etti.

20 yıldır tarımla uğraştığını söyleyen Çamköy Mahalle Muhtarı Mehmet Emin Soydan şu ifadeleri kullandı. “Sezon başında belediyemizin de desteklediği tohumlarla tarlamızı ektik. Belediyemiz bu konuda vatandaşlarımıza büyük destek vermiştir. Ekonomik kriz var; Mazotun, gübrenin ve tohumun arttığı bu dönemde bizim için çok faydası oldu. Belediyemize ve Belediye Başkanımız Muhammet Tokat’a teşekkür ederiz. Köylülerimiz çok mutlu. Bu desteklerin devam edeceğinden hiç şüphemiz yok.”

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu