Haber

Fas’ta İsrail ile normalleşmeye karşı çağrı

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (PJD) Fas’taki sivil kanadı ve ülkenin değerli sivil toplum hareketlerinden Tevhid ve Islah Hareketi, İsrail ile normalleşmeden vazgeçilmesi çağrısında bulundu.

Tevhid ve Islah Hareketi’nin Fas’ın Taroudant kentinde düzenlenen 3 günlük yıllık toplantısı sona erdi.

Görüşmenin ardından yapılan açıklamada, “İsrail ile normalleşme süreci, Filistin çabalarına ve hakikatine tarihsel olarak güçlü destekler vermiş olan Fas’ın rolüyle bağdaşmaz.” ifadesi yer aldı.

Fas yönetimini normalleşme sürecinden vazgeçmeye ve Siyonist oluşumla ilişkilerini kesmeye çağıran açıklamada, Fas’ın imajını zedelemek için her fırsatı değerlendiren düşmanlara fırsat verilmemesi istendi.

Açıklamada, Batı Sahra sorununun şantaj, takas veya pazarlık konusu haline getirilmesinin de reddedildiği kaydedildi.

İsveç ve Danimarka’da Kur’an-ı Kerim’e yönelik saldırıları da şiddetle kınayan açıklamada, “açık düşmanlık” teşkil eden bu eylemlerin, İslami sembollere yönelik artan kin ve nefreti yansıtan temel bir suç olduğu belirtildi.

Fas Kraliyet Mahkemesi’nden 17 Temmuz’da yapılan açıklamada, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun Fas hükümdarı 6. Muhammed’e gönderdiği mesajda “İsrail’in Fas’ın Batı Sahra üzerindeki egemenliğini tanıma kararı aldığı” duyurulmuştu.

Fas’ta muhalif olan PJD’nin kuruluşundan bu yana İsrail ile her türlü normalleşmeye karşı çıktığı biliniyor.

Fas-İsrail ilişkileri

İsrail ve Fas, 2000 yılında askıya alınan diplomatik ilişkilerin 10 Aralık 2020’de yeniden başladığını duyurdu.

İki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin normalleşmesi kapsamında 4 anlaşma imzalandı.

Dönemin İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid, Tel Aviv ile Rabat yönetimi arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesi kararının ardından Ağustos 2021’de yaptığı ilk resmi ziyaret kapsamında İsrail’in Fas’taki diplomatik temsilciliği olan irtibat ofisini açtı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu