Haber

Erdoğan’dan Adaylık Tartışmasına Yanıtı: ‘Kronometre 2018’de Sıfırlandı’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, muhalefetin “tekrar aday olamaz” eleştirilerine yanıt verdi. 2017’de yapılan anayasa değişikliğini hatırlatan Erdoğan, “Türkiye 2018 seçimleriyle birlikte yeni bir yönetim sistemine geçti, yani kronometreyi sıfırladı.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Denizli’de katıldığı açılış töreninde adaylık tartışmalarını yanıtladı.

Muhalefetin yükünü taşıyan Erdoğan, ‘Altı Masa’dan aday çıkaramadılar. Adayları masadan kaldıramayacaklarını gördüler, bu sefer adaylığımıza iftira atmaya başladılar.dedim.

“Kaybetme korkusunun kalplerini ele geçirdiğini görüyorum”

‘2017’de milletimizin takdiriyle kabul edilen anayasa değişikliği en ufak bir tartışmaya bile yer vermeyecek kadar nettir’ diyen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

‘Türkiye 2018 seçimleriyle birlikte yeni bir yönetim sistemine geçti, yani kronometreyi sıfırladı. 2018 yılında seçilen cumhurbaşkanı, yeni sistemin ilk başkanıdır. Yeni sistemde devlet başkanı sıfatını cumhurbaşkanı olarak koruduk. 3-5 medya şovmeni dışında yeni sisteme itiraz edemediler. Altılı Tablo’dakiler bir şekilde bir yıl sonra aydınlanmayı deneyimlediler. Şimdi de seçim gününün kaos senaryolarına kapılma korkusunun yüreklerini sardığını görüyorum.’

Erdoğan’ın yeniden adaylık tartışması

Muhalefet partisi temsilcileri ve çok sayıda hukukçu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2014 ve 2018 seçimlerinde iki kez cumhurbaşkanı seçildiğini ve yeniden seçilmesinin anayasaya aykırı olduğunu belirtiyor.

AK Partililer ise Türkiye’nin 2017 referandumuyla başkanlık sistemine geçtiğine dikkat çekerek, 2018’de yeni sistemin ilk cumhurbaşkanı olduğunu belirterek Erdoğan’ın adaylığının yeniden yasal olduğunu savunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu