Ekonomi

Dolar enflasyon ve faiz fiyatlaması ile yükseldi

Investing.com – ABD’de şişirme Yükseliş, Fed’den beklenen faiz artırım sürecini yeniden uzattı. Piyasalar Fed’in faiz oranlarını Mart, Mayıs ve Haziran aylarında artırmaya devam etmesini beklerken, Mart ayında ise 50 baz puanFaiz oranlarını artırma olasılığı da artmaya başladı.

Fed yetkililerinden Kaşkari , Mart ayı toplantısında 50 baz puan ihtimaline açık kapı bıraktı. yaptığı açıklamada enflasyonun istenilen oranda gerilemediğini bu nedenle nihai faiz indirimini artırabileceğini söyledi.

Günün başında piyasalarda Çin’den gelen olumlu bilgilerle yaşanan iyimserlik günün geri kalanında yerini faiz fiyatlamalarına bıraktı. 104 tabanına gerçek bariz bir geri çekilme gösteriliyor dolar endeksi Öte yandan bugün 104,70 üzerinde işlem görüyor. ABD 10 yıl tahvil faizi%4’ü aşarak 10 Kasım 2022’den sonra en yüksek seviyeye ulaştı.

USD/TLNasıl fiyatlandırılır?

Doların son dönemde küresel piyasalarda güçlenmesine ve gelişmekte olan ülke para birimlerine karşı yükselişine rağmen TL’deki yatay seyir devam ediyor. Döviz 18.88 civarındaki dar işlem bölgesinde fiyatlanıyor.

dün açıklandı İstanbul enflasyonu Döviz kurundaki artışın döviz kuru üzerinde bir etkisi olmadı. yarın açıklanacak ÜFEVe TÜFEveriler takip edecek.

2022 yılını 18,70’lerde kapatan dolar kuru, 2023 yılının ilk iki ayında da son derece düşük volatilite ile dar süreç aralığında fiyatlanmaya devam ediyor.

Yazar: Necdet Erginsoy

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu